“BELİRSİZLİKLER” … “AMBİGUTIES”

Bir şey söylemek istersiniz, aslında bu bir düşüncedir ve bunu forma dönüştürmek bazen saatler, bazen günler, bazen de haftalar sürebilir. Ortaya koymak istediğiniz, düşlerinizin kapısını aralamak, içe doğru yapılan bir yolculuğun, hayata dost bir bakışın dışavurumudur. Düşünmeyi ve biçimlenmeyi arayan bir unsur arayışıdır çoğu zaman.

“Belirsizlik” gelecek zamanla, geçmiş zaman arasında ince bir çizgidir. Doğru kararlar alabilmek için dünyanın şu anda nasıl olduğunu değil, gelecekte nasıl olabileceğini umutla düşünmek, kendi iç belirsizliğimizi biraz olsun hafifletebilir.

Yaşadığımız belirsizlikler, çelişkiler, tutarsızlıklar ve karasızlıklarımız belki de geleceğe bir iz bırakabilmenin sancılarıdır. Bugünün “Belirsizlik Senaryoları”nı planlayanlar ise; geleceğe asla bir iz bırakamayacaklardır.

Emekle ortaya konulan bugünün içinde var olduğumuzu gösteren bir tutumdur. Bir başka emeğin ortaya çıkma arayışları, yarını düşünmüş olabilmenin belki de en makul davranışıdır. Emek, mutlak karşılığını sanatçısını sınayarak verir. Sanatın ve sanatçının ne olması gerektiğini sürekli tartışmak yerine, sanatı zengin yapan unsurları görebilmek yaşanılan “düğümleri” çözmeye yeterli olacaktır.

Serdar KAYNAK

Makale